jak edytować zdjęcia Lightroom

Jak podkręcić edycję zdjęć w Adobe Lightroom Classic – w tym wpisie przybliżę Ci 3 suwaki, o których warto pamiętać przy obróbce. 

Edycja zdjęć w Lightroomie

Dehaze (Usuwanie zamglenia)

Tym suwakiem możemy usunąć zamglenie. Jeśli fotografujesz krajobrazy i zależy Ci, by widoki były bardziej wyraziste, to warto przetestować Dehaze.

W moim przypadku, co prawda nie są to zdjęcia krajobrazów, ale korzystam z suwaka Dehaze, kiedy robię zdjęcia pod światło i postacie na nich są zamglone.

Poniżej znajdziesz przykład, kiedy zastosowałam Dehaze.

Ostatnio zrobiłam zdjęcie swojemu lubemu pod słońce. Jego postać stała się lekko zamglona. Przesuwając Dehaze na wartość dodatnią, usunęłam zamglenie. Jakbym ustawiła na minusowej, to bym dodała zamglenia tej fotografii.

Obróbka zdjęć Lightroom podstawy

 

Winieta

Efekt, który przyciemnia krawędzie zdjęcia.

Korzystam z tej opcji, kiedy już kończę obróbkę, by jeszcze bardziej skupić uwagę na tym, co znajduje się na środku kadru.

Gdzie znajdziesz ustawienia pod efekt winiety w Lightroomie? Wejdź w panel Effects. Znajdziesz tam suwaki odpowiadające pod intensywność winiety, jej kształt oraz wtapianie.

Winieta jak zrobić w Lightroom

 

Vibrance (Jaskrawość)

Korzystam z tego suwaka, kiedy chcę mieć bardziej nasycone barwy na zdjęciach. Jaskrawość dostosowuje nasycenie w taki sposób, że zwiększa ją słabo nasyconym kolorom w mocniejszym stopniu niż kolorom, które są już mocno nasycone. Na przykład ta opcja nie wpływa tak mocno na odcienie skóry.

Więcej o opcji Vibrance możesz przeczytać na stronie Adobe – dopasowanie jaskrawości.

Edycja zdjęć w Lightroomie

 

Edycja zdjęć w Lightroomie

Chcesz dowiedzieć się więcej o edycji zdjęć w Lightroomie?

Zobacz wideo, w którym pokazuję jak wygląda moja obróbka, na przykładzie fotomontażu z motylami na plecach – ZOBACZ WIĘCEJ
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej o robieniu kreatywnych zdjęć, zapisz się na moją listę mailową. Otrzymaasz darmowy rozdział e-booka. Co tydzień wysyłam wiadomości pełne inspiracji.


Regulamin Sklepu  |   Regulamin i Polityka Prywatności