Jak robić lepsze zdjęcia telefonem

Od momentu, kiedy ruszyłam z fotograficznym wyzwaniem na Instagramie, to zaczęłam więcej uwagi zwracać na zdjęcia robione telefonem. Powoli odkrywam, ile mogę z niego wycisnąć i okazuje się, że nawet sporo. W tym wpisie podrzucę Ci kilka pomysłów na kreatywne zdjęcia, które wykonasz telefonem.

 

Ale zanim zaczniesz robić zdjęcia

  1. Przetrzyj obiektyw w telefonie.
  2. Zawsze rób zdjęcia z aparatu wbudowanego w telefon. Jeśli robisz przez aplikację Instagram to będą one miały gorszą jakość. To samo tyczy się nagrywania video.
  3. Kontroluj ostrość. Ja u siebie w telefonie mam włączoną opcję „Śledzenie AF” i tam gdzie kliknę na ekranie telefonu to automatycznie aparat łapie ostorść. Reszta pozostaje rozmyta. Sprawdzi się to przy robieniu zdjęć z bliska.

 

Dobra, to zaczynamy działać – kreatywne zdjęcia telefonem 

 

1. Wykorzystaj cień w domu

Rolety, żaluzje w górę! Zobacz o jakiej porze masz najwięcej światła u siebie w domu i zaczynamy. Na jednym z mieszkań nie miałam żadnych roślin, a bardzo podobał mi się motyw z cieniem liścia, takim palmowym na plecach (albo chociaż z paprocią). Co zrobiłam? Wycięłam sobie liścia z kartki i poprosiłam lubego, by nie tylko zrobił mi zdjęcie, ale też trzymał liścia, tak by jego cień padł na plecy.

Jeśli masz żaluzje w domu to jeszcze lepiej. Padające cienie mogą tworzyć ciekawe wzory nie tylko na ścianie, ale też na Twojej twarzy. Spróbuj.

 

2. Firanka tak dobrze sprawdza się 

Szczególnie jeśli masz u siebie taką delikatną, bardzo cienką. Wystarczy przyłożyć do niej twarz i wysunąć rękę. Zdjęcie robiłam kamerą z przodu. Wyszło selfie spod firany 🙂

 

3. Poprszę szklankę wody 

To jest jeden z moich ulubionych efektów. Do tego potrzebujesz kieliszka/szklanki i wody. Zalewasz i przykładasz twarz, jakiś przedmiot. Uwierz mi, z tym efektem będziesz się świetnie bawiła/bawił.

 

4. Flat lay

Czyli zdjęcia z lotu ptaka. Zawsze myślałam, że takie kadry to są najłatwiejsze do zrobienia. Jednak już przy pierwszej próbie zdałam sobie sprawę, jak trudno jest zrobić taki fotograficzny bałagan 🙂 Polecam przejrzeć sobie Pinterest lub Instagram i poszukać inspiracji, zanim weźmiesz się za układanie kompozycji.

jak robić lepsze zdjęcia telefonem

5. Maska z kartonu, na przykład taki kot

Jeśli jesteś na Instagramie to wiesz, że ostatnio mocno polubiłam się z kartonem. I wiem, też jak koty są popularne w Social Media, a że własnego nie mam to sobie zrobiłam. Taką kocią maskę. Ogólnie z kartonu możesz wyciąć cokolwiek. Nawet telewizor 😀

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez autoportrety/w domu/obróbka (@marcelina_fotografuje_)

 

6. Ramka do zdjęć 

Albo wypełnienie do ramki. Ostatnio zamówiłam w Ikei ramy do plakatów i do jednej z nich nie potrzebowałam wypełnienia. Miałam już wyrzucić, ale pomyślałam może mi się przyda. I przydała się. Dzięki niej mogłam stworzyć i przykleić arbuzowe regaty.

Do ramy też można zamocować na przykład kwiaty i zrobić sobie portret. Lub zabrać małą ramkę na zdjęcia na plażę i pobawić się perspektywą jak tutaj.

 

7. Wyróżnij jeden kolor

Kojarzysz serial Dark i żółtą kurtkę głównego bohatera? Albo pójdziemy w klasykę, Czerwonego Kapturka na pewno znasz i pelerynę 🙂 Postaw na jeden żywy kolor w fotografii. Super to wykorzystuje w swoich pracach Michał Sadowski na swoim koncie na Instagramie. Nie musi też to być kurtka. Rozejrzyj się po swojej okolicy. Może są gdzieś drzwi mocno wyróżniające się na tle kamienicy, jakieś detale jak klamka, rama okna, doniczka.

 

8. Odbicie

Jak nie w szybie to w kałuży. Nie wchodzimy na środek jezdni i nie kładziemy się na ulicy, by zrobić takie zdjęcie. Jak już znajdziemy dobrą kałużę i w bezpiecznym miejscu to wystarczy kucnąć, przytrzymać telefon blisko wody (trzymamy mocno, by się nie skąpał) i robimy zdjęcie.

 

Edycja zdjęć

Wszystkie zdjęcia obrabiam w programie Lightroom. Na telefonie mam również zainstalowany, dzięki czemu nie muszę za każdym razem edytować zdjęć na komputerze. Przy obróbce przede wszystkim korzystam z suwaków odpowiedzialnych za rozjaśnienie, kontrast, poprawiam ostrość, uczę się też pracy na krzywych (jeśli bardzo chcesz usiąść do krzywych, ale nie wiesz jak się za nie zabrać to polecam zobaczyć ten film) jeśli jakiś kolor na zdjęciu jest dla mnie zbyt intensywny to zmiejszam jego nasycienie. Staram się edytować zdjęcia w jednym stylu, tworzyć presety, które mi ułatwiają obróbkę.

jak edytować zdjęcia na telefonie

 

Ok, mam nadzieję, że mogłam choć trochę pomóc Ci przy szukaniu pomysłów na kreatywne zdjęcia telefonem. Daj znać, jak któryś z tych pozycji szczególnie wpadł Ci w oko 🙂
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej o robieniu kreatywnych zdjęć, zapisz się na moją listę mailową. Otrzymaasz darmowy rozdział e-booka. Co tydzień wysyłam wiadomości pełne inspiracji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Regulamin Sklepu  |   Regulamin i Polityka Prywatności
ODBIERZ DARMOWY E-BOOK >️