Jak robić lepsze zdjęcia telefonem

Od momentu, kiedy ruszyłam z fotograficznym wyzwaniem na Instagramie, to zaczęłam więcej uwagi zwracać na zdjęcia robione telefonem. Powoli odkrywam, ile mogę z niego wycisnąć i okazuje się, że nawet sporo. W tym wpisie podrzucę Ci kilka pomysłów na kreatywne zdjęcia, które wykonasz telefonem.

Zanim zaczniesz robić zdjęcia

  1. Przetrzyj obiektyw w telefonie.
  2. Rób zdjęcia z aparatu wbudowanego w telefonie. Jeśli robisz przez aplikację Instagram, będą one miały gorszą jakość. To samo tyczy się nagrywania video.
  3. Ćwicz kadrowanie z liniami siatki. Możesz je włączyć w ustawieniach Twojego telefonu.
  4. Przy robieniu zdjęć baw się dobrze.

Dobra, to zaczynamy działać – kreatywne zdjęcia telefonem 

 

1. Firanka 

Szczególnie jeśli masz delikatną, bardzo cienką. Wystarczy przyłożyć do niej twarz i wysunąć rękę. Zdjęcie robiłam kamerą z przodu. Wyszło selfie spod firany.

 

2. Poproszę szklankę wody 

To jest jeden z moich ulubionych efektów. Do tego potrzebujesz kieliszka/szklanki i wody. Napełnij naczynie wodą i przyłóż twarz lub jakiś przedmiot. Uwierz mi, z tym efektem będziesz się świetnie bawiła/bawił.

 

3. Kreatywny Flat lay

Czyli zdjęcia z lotu ptaka. Zawsze myślałam, że te kadry są najłatwiejsze do zrobienia. Jednak już przy pierwszej próbie zdałam sobie sprawę, jak trudno jest zrobić taki fotograficzny bałagan. Polecam przejrzeć Pinterest lub Instagram i poszukać inspiracji, zanim weźmiesz się za układanie kompozycji.

jak robić lepsze zdjęcia telefonem

4. Maska z kartonu, na przykład taki kot

Jeśli jesteś na Instagramie to wiesz, że ostatnio mocno polubiłam się z kartonem. I wiem, jak koty są popularne w social media. A że własnego nie mam, to zrobiłam kocią maskę. Ogólnie z kartonu możesz wyciąć cokolwiek. Nawet telewizor.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez autoportrety/w domu/obróbka (@marcelina_fotografuje_)

 

5. Ramka do zdjęć 

Albo wypełnienie do ramki. Ostatnio zamówiłam w Ikei ramy do plakatów i do jednej z nich nie potrzebowałam wypełnienia. Miałam już wyrzucić, ale pomyślałam może mi się przyda. I przydała się. Dzięki niej mogłam stworzyć i przykleić arbuzowe regaty.

Do ramy też można zamocować na przykład kwiaty i zrobić autoportret. Lub zabrać małą ramkę na zdjęcia na plażę i pobawić się perspektywą jak tutaj.

 

6. Wyróżnij jeden kolor

Kojarzysz serial Dark i żółtą kurtkę głównego bohatera? Albo pójdziemy w klasykę, Czerwonego Kapturka na pewno znasz i pelerynę. Postaw na jeden żywy kolor w fotografii. Super to wykorzystuje w swoich pracach Michał Sadowski – zobacz tutaj.  Nie musi też to być kurtka. Rozejrzyj się po swojej okolicy. Może są gdzieś drzwi mocno wyróżniające się na tle kamienicy, jakieś detale jak klamka, rama okna lub doniczka.

 

7. Odbicie

Jak nie w szybie to w kałuży. Nie wchodzimy na środek jezdni i nie kładziemy się na ulicy, by zrobić takie zdjęcie. Jak już znajdziemy dobrą kałużę i w bezpiecznym miejscu to wystarczy kucnąć, przytrzymać telefon blisko wody (trzymamy mocno, by się nie skąpał) i robimy zdjęcie.

 

Edycja zdjęć telefonem – aplikacja Lightroom 

Wszystkie zdjęcia obrabiam w programie Lightroom. Na telefonie mam również zainstalowany, dzięki czemu nie muszę za każdym razem edytować zdjęć na komputerze. Przy obróbce przede wszystkim korzystam z suwaków odpowiedzialnych za rozjaśnienie, kontrast, poprawiam ostrość, uczę się też pracy na krzywych (chcesz usiąść do krzywych, ale nie wiesz jak się za nie zabrać? Polecam zobaczyć ten film). Jeśli jakiś kolor na zdjęciu jest dla mnie zbyt intensywny, zmniejszam jego nasycenie. Staram się edytować zdjęcia w jednym stylu, tworzyć presety, które mi ułatwiają obróbkę.

jak edytować zdjęcia na telefonie

 

Ok, mam nadzieję, że mogłam choć trochę pomóc Ci przy szukaniu pomysłów na kreatywne zdjęcia telefonem. Daj znać, jak któryś z tych pozycji szczególnie wpadł Ci w oko 🙂
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej o robieniu kreatywnych zdjęć, zapisz się na moją listę mailową. Otrzymaasz darmowy rozdział e-booka. Co tydzień wysyłam wiadomości pełne inspiracji.


1 comment on “Kreatywne zdjęcia telefonem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Regulamin Sklepu  |   Regulamin i Polityka Prywatności