Kreatywny portret na Instagram

Pod koniec grudnia zrobiłam sobie długą przerwę od Internetów i skupiłam się na robieniu zdjęć. Bardzo chciałam spróbować czegoś innego i zaczęłam się uczyć fotografii z długim czasem naświetlania. W tym wpisie, pokażę Ci jak wyglądały moje pierwsze próby. 

 

Długi czas naświetlania – inspiracja 

Moją inspiracją do portretów (a w zasadzie do autoportretów) były fotografie, które wykonała Francesca Woodman. Jej prace przedstawiały często ją lub inne modelki w ruchu, rozmyte i bardzo chciałam spróbować sama takie wykonać.

Zaczęłam szukać tutoriali na YouTube jak ustawić przede wszystkim aparat do takich zdjęć. Następnie przygotowałam sprzęt, statyw to tutaj obowiązkowo musi być i włączyłam aplikację, przez którą mogę robić sobie zdjęcia. Jeśli interesuje Cię temat autoportretów, to więcej o tym możesz przeczytać w tym wpisie – Jak robię autoportret lustrzanką.

 

Kreatywny portret – długi czas naświetlania

Jak widzisz to jest surowe zdjęcie prosto z aparatu. Obok wypisałam jakie miałam ustawienia na lustrzance. Następnie ustawiłam się naprzeciwko aparatu i zaczęłam kręcić głową w lewo – prawo. Ogólnie niezbyt dobrze to zdjęcie wygląda. Za mną jest linia ściany, której raczej nie chciałam uchwycić. Ale ćwiczę dalej.

jak robić zdjęcia z długim czasem

 

Zmieniłam trochę swoje tło i na drzwiach od pokoju powiesiłam ciemne prześcieradło. To również jest surowe zdjęcie, bez żadnej jeszcze obróbki. Zmieniłam trochę ustawienia i już nie machałam głową w lewo i w prawo, a zrobiłam tylko jeden ruch. W ten sposób aparat uchwycił oba profile.

Jak ustawić długi czas naświetlania

 

Poza kręceniem głową, postanowiłam również z rękami pokombinować. I tak sobie je ustawiłam jak widzisz na zdjęciu – jedna na klatce piersiowej, druga na dekolcie, później na szybko zmieniłam położenie jednej dłoni i przyłożyłam do głowy.

Zdjęcie w ruchu długi czas

 

Postanowiłam te autoportrety z długim czasem naświetlania obrabiać w kolorystyce czarno-białej. Pierwsze kadry możesz zobaczyć na moim Instagramie. Jednak będzie też o tym wpis na blogu. Postaram się przygotować o obróbce w Lightroomie.

Daj znać czy wpis choć trochę przybliżył Ci temat robienia zdjęć z długim czasem naświetlania. I koniecznie pochwal się, jak uda Ci się zrobić pierwszy taki portret 🙂
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej o robieniu kreatywnych zdjęć, zapisz się na moją listę mailową. Otrzymaasz darmowy rozdział e-booka. Co tydzień wysyłam wiadomości pełne inspiracji.


Regulamin Sklepu  |   Regulamin i Polityka Prywatności